سرویس اجتماعی ، تاریخ: ۱۳۹۶/۰۶/۰۲ - ۳:۱۴

به مناسبت 29مین سالروز تولد اینجانب، زادگاهم را به شما کاربران عزیز معرفی می کنم

از روستای بلغان(بلقان) ساده نگذرید... / تلفیقی از طبیعت و معنویت

 

مقاله ای زیبا با تدوین محمد قدرتی/  در وصف روستای بلغان

 

محمد قدرتی - روستای بلغان علیا

اهالی هنر و دوستداران طبیعت و زیبایی های هستی به گوش باشید که پیشنهاد ویژه ای برای یک سفر از جنس روستا و سادگی هایش در قابی از هنر اصیل ایرانی، برای شما داریم. در این مقاله، همسفر ما شوید تا با هم به شمال شرق کشورمان ایران، محل مردمان غیور و منطقه ای کوهستانی و اماکن دیدنی خراسان شمالی، سفر کنیم. در راهنمای سفر به  خراسان شمالی، قصد داریم از روستایی بازدید کنیم که بی شک، دیدن مناظر طبیعی و استشمام هوای پاک آن فارغ از هرگونه آلودگی، روحتان را آرامش خواهد بخشید و حال دلتان را خوب خواهد کرد. با ما همراهی کنید تا به روستایی شهید پرور، گذری داشته باشیم. قطعاً، در روستای بلغان از توابع شهرستان شیروان، با مردمی از جنس سادگی و مهربانی و البته مهمان نواز، لحظات خوشی را سپری و زیباترین خاطره ها را در این #روستای‌پلکانی و طبیعت بی نظیرش، تجربه خواهید کرد. پس اندکی از دغدغه های روزمره ی زندگی فاصله بگیرید و از فضای شهری و تمام همهمه هایش، دل بکنید و دل به زیبایی‌های هستی طبیعت بسپارید. در ادامه وقتی بیشتر از بلغان و جاذبه های آن، بگوییم و شما بیشتر از روستای سرسبز بلغان بدانید، به احتمال زیاد، خودتان را برای سفر به شمال شرق کشور، آماده خواهیدکرد.

درراهنمای سفر به بلغان باید بگوییم که وقتی پا در دل طبیعت می گذارید، طبیعتی بی نظیر در یک روستا در دل کوه با خانه هایی که قریب به اتفاق سقف هر یک، حیاطی برای خانه ی بالایی محسوب می شود و مردمانی با صفا و صمیمیت که این گونه در جوار هم روزگار می گذرانند، شما را غرق در زیبایی های خود خواهد کرد و تنها از شما طلب می کند که این همه زیبایی طبیعت و اماکن دیدنی را نظاره گر باشید و از گذر زمان در بلغان لذت ببرید.

برای بازدید از رودخانه ای که چشمه سارهای فراوان دارد، آماده شوید و به دره‌ی مرگی، بروید، هرچند نام و مسمای آن، زیبایی را به ذهن متبادر نمی کند ولی حواستان باشد در کنار بازدید این رودخانه، از آب گوارای چشمه سارهای آن هم بنوشید، نترسید مشکلی برای سلامتی تان پیش نمی آید، چشمه های آب زلال و خوب، از دل کوههای سربه فلک کشیده شده همچون قلقله، صفیه و... تأمین می شود، پس وسواس به خرج ندهید و این فرصت را برای نوشیدن آبی گوارا، مغتنم بشمارید.

طبیعت بلقان+طبیعت روستا+بلغان علیا+گیاهان دارویی

 

در جوار روستای #بلغان‌علیا روستایی با مردمانی از جنس همین مردم و با فاصله اندکی یعنی #بلغان‌سفلی زندگی می کنند سری بزنید و از رودهای جاری و باغات سرسبز آن دیدن نمایید و از چشمه های سرچاوی، هروش و... نوش جان کنید.

اگر دوست دارید درمورد روستای بلغان بیشتر بدانید، آگاه باشید که جمعیتی تقریباً معادل 600 نفر در این روستا، روزگار می گذرانند و با توجه به امکاناتی که به لحاظ طبیعت خدادادی، همچون باغ های سرسبز در اختیار مردم قرار دارد، آن ها هم از کاشت و برداشت محصولاتی چون گردو، سیب، زردآلو، بادام، آلبالو، گیلاس و...، تأمین معاش می کنند و البته بازهم به دلیل شرایط آب وهوایی مطلوب و پرورش دام و... برایشان یک پیشه به شمار می آید. از هنر این مردمان در صنایع دستی آن ها از جمله گلیم بافی، گیوه بافی و... نیز نباید غافل شد.

روستای بلغان علیا + بلغان علیا + بلقان علیا + بلقان

بی شک زندگی در روستایی خوش آب وهوا در کنار زیبایی های هستی همچون رود و کوه و سبزی طبیعت، مردمانی خوش ذوق و اهل هنر پرورش خواهند یافت و مردم این روستا در نزد مردم شهر و منطقه به خوش نامی و با ایمان و صداقت شهرت دارند.

البته تهیه ی عسل طبیعی هم در روستای بلغان یکی از پیشه های مهم برای آن هاست. راستی وقتی از شهر فاصله گرفتید و مهمان طبیعت روستای بلغان بودید، اگر خواستید با مردمان ساده و بی آلایش این روستا به گفتگو بنشینید، حتماً لهجه ی آن ها برایتان جالب خواهد بود که این مردم با صفا با لهجه ی کرمانجی با هم صحبت می کنند.

شما در روستای بلغان، این روستای پلکانی در دل کوه که شاید نظیر آن را در شمال کشور و در ماسوله هم دیده باشید، حسابی از پدیده های طبیعی و گاه ساخت دست بشر همچون خانه هایی که از سنگ به صورت خشکه چینی روی هم قرار گرفته و بنا شده اند، لذت خواهیدبرد، حتی اگر در بهار مهمان این روستا باشید، دیدن عشایر در هنگام کوچ به دامنه‌های این روستا و قله شاه جهان(بام خراسان شمالی)، برایتان جذابیت زیادی خواهد داشت.

این روستا در دوران دفاع مقدس 22 شهید گلگون کفن را تقدیم این انقلاب نموده و از جمله جانبازان و آزادگان زیادی در راه ایثار و از خودگذشتگی جامه عمل پوشانده و در خدمت به این نظام کماکان سر از پا نمی‌شناسند.

امیدوارم در وصف زیبایی های روستای بلغان چه علیا و سفلی، این روستاهای زیبا و تلفیقی از هنر و تاریخ و طبیعت زیبای هستی، چیزی را از قلم نینداخته باشیم هرچند که شنیدن و البته خواندن کی بود مانند دیدن؟!!!

تصاویر روستای بلقان علیا+عکس بلقان علیا+عکس بلغان

 

چگونه به بلغان برویم؟

اگر تصمیم گرفتید، در یک زمان مناسب، با ماشین شخصی خود با همراهانتان، راهی خراسان شمالی شوید و نظاره گر زیبایی های روستای بلغان و استشمام هوای پاک این روستا باشید، دو مسیر پیش روی شماست. اگر اهل تهران یا یکی از شهرهای مرکزی وطن هستید، و البته رانندگی در مسیرهایی که ترافیک روانی ندارند، اعصابتان را آزرده می کند، پس شما اگر از طرف استان گلستان و مسیر بجنورد – شیروان راهی بلغان بشوید، خیلی بهتر است چون این مسیر آزادراه است و به لحاظ ترافیکی، روان تر از مسیرهای دیگر است. به هرحال به خاطر داشته باشید، که تابلوی میدان کوهنورد(شهیدان آسایش) را حواستان به آن باشد که از آن نگذرید. به سمت کوهستان پارک شیرکوه ادامه مسیر می دهید و از روستاهای چلو، تنسوان، پیرشهید، ورگ، می گذرید، بعد از طی این راه، مسیر گلیان استخری پیش روی شماست، این جا مقصد نهایی شما نیست، لطفاً 13 کیلومتر دیگر هم در سمت چپ، مسیر جاده ی کوهستانی روستای "بلغان" برانید تا سرانجام به روستای زیبای بلغان علیا و سفلی برسید. اگر در مسیر مشهد-سبزوار در تردد هستید بهترین مسیر برای سفر به روستای ما؛ ادامه مسیر به سمت شهرستان اسفراین است که در این شهرستان در مسیر شمال و راه ارتباطی سرچشمه(اردوغان) را پیش می‌گیرید و بعد از گذر از روستاهای استخری، حصار گلیان و گلیان مسیر را به سمت جاده کوهستانی و زیبای روستای بلغان به مقصد می رسانید.

تصویر روستای بلغان علیا+بلقان علیا+شهرستان شیروان+شیروان

روستاهای بلغان(علیا و سفلی)، شما را مهمان زیبایی های طبیعت خواهدکرد. دل به آغوش طبیعت بسپارید و از هوای پاک روستا، استفاده کنید و از گذر لحظات زندگی تان لذت ببرید، در بلغان، خوش بگذرانید و بهترین خاطره ها را از آن خود و همراهانتان کنید. سفرتان بی خطر، دلتان خوش.

با توجه به ارادتی که هم روستائیان عزیز در روستای بلغان علیا و سفلی داریم و مشترکات فرهنگی، تولیدی و مشاغل و...، صرفاً از نام "بلغان" استفاده نمودیم تا در ترویج فرهنگ و هنر هر دو روستای کهن سهمی داشته باشیم.

به اطلاع خوانندگان گرامی می رسانیم که لفظ؛ این روستا به دو صورت "بلغان" و "بلقان" نوشته می شود و هر دو صورت نیز صحیح می باشد.

ارادتمندتان؛ محمد قدرتی

@Lawiran_ir5

انتهای متن/*
نظر شما

نام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*:
 


مطالب ویژه
انتقال چند میلیاردی امتیاز دفاتر اسناد رسمی به تاریخ پیوست!

انتقال چند میلیاردی امتیاز دفاتر اسناد رسمی به تاریخ پیوست!

تنها راه جذب سردفتر از رهگذر ماده به تاریخ پیوسته ۶۹ از قانون دفاتر اسناد رسمی بود که امتیاز آن بالغ بر چند میلیارد تومان به متقاضیان واگذار می‌شد اما حالا با تصویب طرح تاریخی "تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار" شاهد اتفاقات ضد رانت بزرگی خواهیم بود.
بیانیه تقدیر و تشکر:و قدردانی از حضور حماسی مردم در انتخابات / محمد قدرتی

بیانیه تقدیر و تشکر:و قدردانی از حضور حماسی مردم در انتخابات / محمد قدرتی

با نهایت احترام و رعایت ادب و در کمال تواضع و ارادت، خداوند متعال را سپاسگزارم که بار دیگر مردم متدین و سرافراز ایران اسلامی شکوه و اقتدار خود را در لبیک به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی و به پاس خون پاک شهدا و سردار شهید سلیمانی عزیز، در عرصه انتخابات‌های حاضر به نمایش گزاردند.
حسابهای محمد قدرتی در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام

حسابهای محمد قدرتی در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام

حسابهای محمد قدرتی در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام را دنبال کنید.
برخی از سوابق و فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، علمی و پژوهشی

برخی از سوابق و فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، علمی و پژوهشی " محمد قدرتی "

می توانید برخی از سوابق و فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، علمی و پژوهشی " محمد قدرتی " را در ذیل مشاهده کنید.
بیانیه تبریک مدیرمسئول سایت به مناسبت حلول سال 1400 - محمد قدرتی

بیانیه تبریک مدیرمسئول سایت به مناسبت حلول سال 1400 - محمد قدرتی

بیانیه تبریک محمد قدرتی مدیرمسئول سایت حقوقی قانون ایران به مناسبت ورود به سال 1400 خورشیدی
مطالب پربازدید
تبلیغات
سوالات حقوقی خود را از ما بپرسید...
در تلگرام ما را دنبال کنید...
اینستاگرام ما