سرویس جزایی ، تاریخ: ۱۳۹۵/۰۹/۳۰ - ۲۳:۵۱

یک مدرس دانشگاه:

هک تلگرام و نفوذ به داده های اطلاعاتی افراد جرم است / محمد قدرتی

به گزارش سایت حقوقی قانون ایران به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اتفاقاتی که در جامعه رخ می دهد و کلاهبرداری هایی که صورت می گیرد شاهد آن هستیم که بسیاری از جرایم از فضای حقیقی به فضای مجازی کشیده شده اند و افراد زیادی قربانی سودجویان این فضای سایبر می شوند.

البته پلیس فتا از آنها غافل نیست و در کشف جرایمی که در فضای سایبری رخ می دهند به خوبی قدرت مانور خود را به اثبات رسانده است.

با توجه به اینکه پرونده های جرایمی که در فضای رایانه ای و سایبر رخ می دهد افزوده می شود، نیازمند آن است قانونگذار در راستای صیانت از حقوق مردم تمهیداتی در خصوص جذب قضات متخصص رسیدگی به جرایم رایانه ای و ایجاد شعبه یا دادسرای ویژه جرایم سایبری نماید.

افراد با تفکر اینکه در فضایی گمنام و بدون هویت فعالیت می کنند دست به جرایم مختلفی می زنند که فرهنگ و تمدن و هویت اسلامی ما با آن سازگار نیست.

در این یادداشت منظور از هک تلگرام، هک کردن نرم افزار نیست و به زبان ساده تر بدست آوردن کد پنج رقمی به انحاء مختلف و ورود به برنامه است که نفوذ به نرم افزار برنامه کار ساده ای نیست و نیاز به دانش برنامه نویسی دارد.

با توجه به اینکه جرایم فضای سایبر بسیار گسترده و مجال سخن در این مکان نیست صرفاً به هک تلگرام که عنوان مجرمانه در قانون نیز دارد بپردازیم.

در فصل سوم قانون جرایم رایانه ای از " جرائم علیه صحت و تمامیت داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی" سخن به میان آمده است که در قانون برای آن مجازات پیش بینی شده است و حاکی از جرم بودن نفوذ به داده ای اطلاعاتی افراد در فضای سایبر و اصل قانونی بودن جرائم از آن استنباط می شود.

در ماده 12 قانون جرایم رایانه ای مصوب سال 1381 اشاره شده اس که؛ هرکس به طور غیرمجاز داده های متعلق به دیگری را برباید(می تواند شامل عکس، فیلم، صوت و... باشد)، چنانچه عین داده ها در اختیار صاحب آن باشد، به جرای نقدی از یک میلیون ریال تا بیست میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

در مواد 8-11-13 و 17 این قانون به بیان مجازات دیگر جرایم حوزه هتک حیثیت و نشر اکاذیب، جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی و سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه پرداخته است.

اگر فردی قربانی جرایم فضای سایبر گردد می تواند با تقدیم شکایت خود به دادسرای عمومی و انقلاب محل تقاضای شناسایی مجرم، جبران خسارت و یا جبران حقوق معنوی را داشته باشد.

روند رسیدگی این جرایم بدین شکل است که پس از تقدیم شکایت به دادستان، بازپرس رسیدگی کننده تعیین و پرونده ارجاع می شود و در صورت نیاز به شناسایی هویت مجرم پرونده به پلیس فتا منتقل می گردد تا با استفاده از تخصص این نیرو هویت اصلی متهم کشف گردد.

در قانون جرایم رایانه ای همه افراد در حمایت کامل قرار دارند و و وقوع جرم توسط  همسر و بستگان درجه یک و... مستثنی از این امر نیست و مجازات دارد.

اگر از جرم یا نفوذ واقع شده امکان گرفتن "اسکرین شات" (عکس از صفحه) وجود داشته باشد، قربانی این جرایم قبل از هر عملی، نسبت مورد مذکور و جمع آوری مدارک و مستند سازی جرم واقع شده اقدام نماید.

پیام هایی که در فضای مجازی، مانند ایمیل، یا در شبکه های اجتماعی، بین افراد رد و بدل می شود، از دیدگاه قانون تجارت الکترونیک، دارای ارزش اثباتی، مانند اسناد کاغذی هستند، از این رو، مطالبی که در فضای مجازی منتشر می شوند، هم می تواند منشا مسئولیت کیفری باشند، و هم دلیلی برای اثبات دعوای حقوقی.

برای مثال، هم شاکی، می تواند جهت اثبات جرم توهین و یا تهدید و یا ... به پیام های واتس اپ یا تلگرام استناد کند، و هم طلبکار می تواند به پیام های بدهکار جهت اثبات بدهی استناد نماید.

بنابراین توصیه می شود همانطور که افراد در امضا اسناد، دقت به خرج می دهند، در نگارش و ارسال پیام های مجازی در شبکه های اجتماعی، ایمیل و... نیز، جانب احتیاط را رعایت نمایند.

شایان ذکر است که نفوذ و هک برنامه های رایانه ای اگر برابر با قانون و وفق مقررات رایج صورت گیرد جرم نخواهد بود و عنوان مجرمانه ای در بر ندارد.

انتهای پیام/


لینک دانلودنظر شما

نام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*:
 


مطالب ویژه
انتقال چند میلیاردی امتیاز دفاتر اسناد رسمی به تاریخ پیوست!

انتقال چند میلیاردی امتیاز دفاتر اسناد رسمی به تاریخ پیوست!

تنها راه جذب سردفتر از رهگذر ماده به تاریخ پیوسته ۶۹ از قانون دفاتر اسناد رسمی بود که امتیاز آن بالغ بر چند میلیارد تومان به متقاضیان واگذار می‌شد اما حالا با تصویب طرح تاریخی "تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار" شاهد اتفاقات ضد رانت بزرگی خواهیم بود.
بیانیه تقدیر و تشکر:و قدردانی از حضور حماسی مردم در انتخابات / محمد قدرتی

بیانیه تقدیر و تشکر:و قدردانی از حضور حماسی مردم در انتخابات / محمد قدرتی

با نهایت احترام و رعایت ادب و در کمال تواضع و ارادت، خداوند متعال را سپاسگزارم که بار دیگر مردم متدین و سرافراز ایران اسلامی شکوه و اقتدار خود را در لبیک به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی و به پاس خون پاک شهدا و سردار شهید سلیمانی عزیز، در عرصه انتخابات‌های حاضر به نمایش گزاردند.
حسابهای محمد قدرتی در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام

حسابهای محمد قدرتی در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام

حسابهای محمد قدرتی در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام را دنبال کنید.
برخی از سوابق و فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، علمی و پژوهشی

برخی از سوابق و فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، علمی و پژوهشی " محمد قدرتی "

می توانید برخی از سوابق و فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، علمی و پژوهشی " محمد قدرتی " را در ذیل مشاهده کنید.
بیانیه تبریک مدیرمسئول سایت به مناسبت حلول سال 1400 - محمد قدرتی

بیانیه تبریک مدیرمسئول سایت به مناسبت حلول سال 1400 - محمد قدرتی

بیانیه تبریک محمد قدرتی مدیرمسئول سایت حقوقی قانون ایران به مناسبت ورود به سال 1400 خورشیدی
مطالب پربازدید
تبلیغات
سوالات حقوقی خود را از ما بپرسید...
در تلگرام ما را دنبال کنید...
اینستاگرام ما