سرویس اجتماعی ، تاریخ: ۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱:۲۲

یادداشت:

نفوذ شبکه هاي اجتماعي ميان جامعه؛ فرصت يا تهديد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شیروان، شبکه‌هاي اجتماعي يکي از پديده‌هاي نو در زندگي مردم جهان در دهه‌هاي اخير به خصوص در کشورهاي جهان سوم هستند.

با توجه به اينکه مي توان از جنبه هاي تبليغاتي يا درآمدزايي در اين شبکه‌ها استفاده کرد، مردم اغلب به بيان نظرات، افکار و خاطرا تخود مي‌پردازند و استفاده از اين ابزار ارتباطي، بيش‌تر براي مردم جنبه سرگرمي و تفريح پيدا کرده است.

دسترسي و استفاده آسان از شبکه هاي اجتماعي و همچنين خدمات بيشتر باعث شده است که استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي محبوبيت خاصي را در جوامع پيدا کنند و بسياري از مردم را به خود مشغول کند.

با توجه به اينکه صرف حضور  و عضويت افراد در شبکه هاي اجتماعي جرم محسوب نمي شود، نوع فعاليت و اقدامات فرد در مواردي که خلاف مقررات نظام و شرع، اخلاقيات و... باشد در آن شبکه ها ملاک قرار مي گيرد و در صورتي که فعاليت شبکه اي در داخل کشور غير قانوني باشد به نظر، افرادي که در آن عضو هستند را نيز مي توان مجرم شمرد.

قانونگذار ما نيز در برخي موارد به جرائم افراد در فضاي مجازي اشاراتي نموده است که برخي از آنها را مي توان در مواد 14 الي 18 بخش "جرائم عليه عفت و اخلاق عمومي" و " هتك حيثيت و نشر اكاذيب" در قانون جرائم رايانه‌ اي مشاهده نمود.

البته هنوز مي توان به نقش کمرنگ قاضي متخصص و مسلط به فناوري هاي IT و فضاي مجازي در جامعه احساس کرد.

امروزه شبکه هاي اجتماعي به مهمترين فرصت براي کانديداهاي احتمالي تبديل شده است و حتي در دور دست ترين مناطق نيز افراد با افکار و جناحهاي متفاوت در راستاي حمايت از کانديداي احتمالي و مورد علاقه خود بر طبل انتخابات مي کوبند و اين خود نيز ندايي از پويايي جامعه در برگزاري انتخاباتي پرشور در اسفند ماه را مي دهد.

به جرات مي توان گفت که کانديداهاي مجلس دهم شوراي اسلامي براي اولين بار بيشترين استفاده را در مقايسه با ادوار گذشته مجلس از شبکه هاي اجتماعي مي برند و بيشتر کانديداهاي احتمالي نيز نبردي را در اين زمينه آغاز کرده اند.

شبکه هاي اجتماعي به نوعي اعتياد آور هستند و باعث کاهش توجه زوجين به يکديگر نيز مي شود و زندگي افراد را تحت تاثير خود قرار داده اند.

در اين ميان مي توان به کمرنگ شدن نقش افراد در خلق و خوي زندگي زناشويي و ايجاد دلسردي اشاره کرد و همچنين حس کاذب سوء ظن بين زوجين، يکي مهمترين مشکلاتي است که عضويت در شبکه هاي اجتماعي براي همسران به وجود مي آورد.

افرادي که زمان زيادي را در شبکه هاي اجتماعي سپري ميکند بيشتر در معرض لطمه هاي سخت زندگي زناشويي مي شود و مي تواند فرد را دچار افسردگي نمايد.

 بر اين اساس، ميزان طلاق و جدايي در افرادي که زمان زيادي را در شبکه هاي اجتماعي مي گذرانند به مراتب بيشتر از افرادي است که زندگي را بدون شبکه هاي اجتماعي تجربه مي کنند.

عضويت در شبکه هاي اجتماعي براي افراد الزامات زياد و جديدي را فراهم مي کند ولي برخوردها و رفتارهاي افراد در شبکه هاي اجتماعي متفاوت از سبک زندگي آنان در عالم واقع است.

امروزه بسياري از خانواده ها در دوراهي زوال مدرنيته قرار گرفته اند و رفتارهاي جهان واقعي بسيار متفاوت از خلقيات درونيات آنان است و به ويژه در دنياي مجازي مرزهايي براي رفتار افراد وجود ندارد و شرايط براي افرادي که براي اولين بار وارد اين شبکه ها مي شوند بسيار متفاوت از دنياي اطراف است.

البته ضريب نفوذ اين شبکه ها تا جايي پيش رفته است که در دوردست ترين روستا ها نيز امکان استفاده را دارند و حتي توانسته اند کانالهايي را ايجاد کنند که گاهي مي توان به ارزش آن در جنبه هايي که مشکلات را مطرح مي کنند و يا اهداف گردشگري خود را به ديگران مي شناسانند اشاره کرد.

ولي نمي توان از اين نکته غافل شد که فردي براي اولين بار پا به دنياي بي حد و مرز مجازي مي گذارد چگونه مي تواند واقعيات دنياي واقعي و گپ هايي که در اين شبکه ها - بيشتر آن به دور از واقعيت است – را حلاجي کند.

اکنون نمي توان و با کسترش ارتباطات و فناوري هاي نوين از استفاده مردم از شبکه هاي مجازي چشم پوشي و يا آنها را حذف کرد بلکه بايد با تعامل درست بتوان از آسيبهاي بنيادين بر نهاد خانواده جلوگيري کرد.

نقش صدا و سيما و ديگر رسانه ها در اين زمينه مي تواند در آشنايي خانواده ها و جوانان در شناخت دقيق الگوها و ارزشهاي خانواده و سنتهاي آنان در استفاده از اين پديده نوظهور در انتقال ارزشها و عقايد و سنتهاي ملت ايران نهايت بهره را برد.

محمد قدرتی – پژوهشگر و مدرس دانشگاه

انتهای پیام/

 
نظر شما

نام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*:
 


مطالب ویژه
نحوه احضار شهود به دادگاه

نحوه احضار شهود به دادگاه

هرچند برخی سودجویان از راه شهادت دروغ امرار معاش می کنند، «شاهد در پرونده های دادگاه ها نقش بسیار تأثیرگذاری دارد که در قانون هم به تفصیل در مورد آن صحبت شده است.
آثار

آثار "قانون جدید چک" در فضای کسب و کار و معاملات

یکی از دغدغه‌های سالیان اخیر فعالان اقتصادی مسئله چک برگشتی بوده است. بر طبق آمار بانک مرکزی از هر ۱۰۰ چک صادره حدود ۱۶ فقره برگشت می‌خورد. این موضوع فضای کسب و کار را با چالش بی اعتمادی مبادلات با چک مواجه کرده که نتیجه آن محدود شدن میزان مبادلات اقتصادی بوده است.
 تمرد نسبت به ماموران دولتی چه مجازاتی دارد؟!

تمرد نسبت به ماموران دولتی چه مجازاتی دارد؟!

تمرّد به هر گونه حمله یا مقاومتی که با اقدام عملی به طور تجرّی نسبت به مأمورین دولتی در حین انجام وظیفه آنها به عمل آید اصطلاحاٌ تمرّد می گویند، تمرد در لغت به معنی سرپیچی کردن، گردن کشی کردن و نافرمانی کردن است.
حذف آزمون وکالت و تدوین طرحی جدید برای ساماندهی حرفه وکالت و فارغ التحصیلان حقوقی!!

حذف آزمون وکالت و تدوین طرحی جدید برای ساماندهی حرفه وکالت و فارغ التحصیلان حقوقی!!

نشست «نقد مبانی انحصار در پذیرش وکالت روز گذشته با حضور سه تن از نمایندگان عضو کمیسون قضایی و حقوقی مجلس و جمعی از دانش آموختگان و فارغ التحصیلان رشته حقوق برگزار شد که در این نشست، حذف ظرفیت از آزمون وکالت و تدوین طرحی جدید برای ساماندهی این رشته مورد تاکید قرار گرفت
نحوه تعیین وجه التزام در قولنامه

نحوه تعیین وجه التزام در قولنامه

منظور از وجه التزام این است که هرگاه به علتی بیع قطعی انجام نشد، مبلغی به عنوان وجه التزام، به عنوان جریمه از طرفی که عدم انجام معامله، مستند به...
مطالب پربازدید
تبلیغات
سوالات حقوقی خود را از ما بپرسید...
در تلگرام ما را دنبال کنید...