سرویس اجتماعی ، تاریخ: ۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱:۲۲

یادداشت:

نفوذ شبکه هاي اجتماعي ميان جامعه؛ فرصت يا تهديد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شیروان، شبکه‌هاي اجتماعي يکي از پديده‌هاي نو در زندگي مردم جهان در دهه‌هاي اخير به خصوص در کشورهاي جهان سوم هستند.

با توجه به اينکه مي توان از جنبه هاي تبليغاتي يا درآمدزايي در اين شبکه‌ها استفاده کرد، مردم اغلب به بيان نظرات، افکار و خاطرا تخود مي‌پردازند و استفاده از اين ابزار ارتباطي، بيش‌تر براي مردم جنبه سرگرمي و تفريح پيدا کرده است.

دسترسي و استفاده آسان از شبکه هاي اجتماعي و همچنين خدمات بيشتر باعث شده است که استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي محبوبيت خاصي را در جوامع پيدا کنند و بسياري از مردم را به خود مشغول کند.

با توجه به اينکه صرف حضور  و عضويت افراد در شبکه هاي اجتماعي جرم محسوب نمي شود، نوع فعاليت و اقدامات فرد در مواردي که خلاف مقررات نظام و شرع، اخلاقيات و... باشد در آن شبکه ها ملاک قرار مي گيرد و در صورتي که فعاليت شبکه اي در داخل کشور غير قانوني باشد به نظر، افرادي که در آن عضو هستند را نيز مي توان مجرم شمرد.

قانونگذار ما نيز در برخي موارد به جرائم افراد در فضاي مجازي اشاراتي نموده است که برخي از آنها را مي توان در مواد 14 الي 18 بخش "جرائم عليه عفت و اخلاق عمومي" و " هتك حيثيت و نشر اكاذيب" در قانون جرائم رايانه‌ اي مشاهده نمود.

البته هنوز مي توان به نقش کمرنگ قاضي متخصص و مسلط به فناوري هاي IT و فضاي مجازي در جامعه احساس کرد.

امروزه شبکه هاي اجتماعي به مهمترين فرصت براي کانديداهاي احتمالي تبديل شده است و حتي در دور دست ترين مناطق نيز افراد با افکار و جناحهاي متفاوت در راستاي حمايت از کانديداي احتمالي و مورد علاقه خود بر طبل انتخابات مي کوبند و اين خود نيز ندايي از پويايي جامعه در برگزاري انتخاباتي پرشور در اسفند ماه را مي دهد.

به جرات مي توان گفت که کانديداهاي مجلس دهم شوراي اسلامي براي اولين بار بيشترين استفاده را در مقايسه با ادوار گذشته مجلس از شبکه هاي اجتماعي مي برند و بيشتر کانديداهاي احتمالي نيز نبردي را در اين زمينه آغاز کرده اند.

شبکه هاي اجتماعي به نوعي اعتياد آور هستند و باعث کاهش توجه زوجين به يکديگر نيز مي شود و زندگي افراد را تحت تاثير خود قرار داده اند.

در اين ميان مي توان به کمرنگ شدن نقش افراد در خلق و خوي زندگي زناشويي و ايجاد دلسردي اشاره کرد و همچنين حس کاذب سوء ظن بين زوجين، يکي مهمترين مشکلاتي است که عضويت در شبکه هاي اجتماعي براي همسران به وجود مي آورد.

افرادي که زمان زيادي را در شبکه هاي اجتماعي سپري ميکند بيشتر در معرض لطمه هاي سخت زندگي زناشويي مي شود و مي تواند فرد را دچار افسردگي نمايد.

 بر اين اساس، ميزان طلاق و جدايي در افرادي که زمان زيادي را در شبکه هاي اجتماعي مي گذرانند به مراتب بيشتر از افرادي است که زندگي را بدون شبکه هاي اجتماعي تجربه مي کنند.

عضويت در شبکه هاي اجتماعي براي افراد الزامات زياد و جديدي را فراهم مي کند ولي برخوردها و رفتارهاي افراد در شبکه هاي اجتماعي متفاوت از سبک زندگي آنان در عالم واقع است.

امروزه بسياري از خانواده ها در دوراهي زوال مدرنيته قرار گرفته اند و رفتارهاي جهان واقعي بسيار متفاوت از خلقيات درونيات آنان است و به ويژه در دنياي مجازي مرزهايي براي رفتار افراد وجود ندارد و شرايط براي افرادي که براي اولين بار وارد اين شبکه ها مي شوند بسيار متفاوت از دنياي اطراف است.

البته ضريب نفوذ اين شبکه ها تا جايي پيش رفته است که در دوردست ترين روستا ها نيز امکان استفاده را دارند و حتي توانسته اند کانالهايي را ايجاد کنند که گاهي مي توان به ارزش آن در جنبه هايي که مشکلات را مطرح مي کنند و يا اهداف گردشگري خود را به ديگران مي شناسانند اشاره کرد.

ولي نمي توان از اين نکته غافل شد که فردي براي اولين بار پا به دنياي بي حد و مرز مجازي مي گذارد چگونه مي تواند واقعيات دنياي واقعي و گپ هايي که در اين شبکه ها - بيشتر آن به دور از واقعيت است – را حلاجي کند.

اکنون نمي توان و با کسترش ارتباطات و فناوري هاي نوين از استفاده مردم از شبکه هاي مجازي چشم پوشي و يا آنها را حذف کرد بلکه بايد با تعامل درست بتوان از آسيبهاي بنيادين بر نهاد خانواده جلوگيري کرد.

نقش صدا و سيما و ديگر رسانه ها در اين زمينه مي تواند در آشنايي خانواده ها و جوانان در شناخت دقيق الگوها و ارزشهاي خانواده و سنتهاي آنان در استفاده از اين پديده نوظهور در انتقال ارزشها و عقايد و سنتهاي ملت ايران نهايت بهره را برد.

محمد قدرتی – پژوهشگر و مدرس دانشگاه

انتهای پیام/

 
نظر شما

نام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*:
 


مطالب ویژه
انتقال چند میلیاردی امتیاز دفاتر اسناد رسمی به تاریخ پیوست!

انتقال چند میلیاردی امتیاز دفاتر اسناد رسمی به تاریخ پیوست!

تنها راه جذب سردفتر از رهگذر ماده به تاریخ پیوسته ۶۹ از قانون دفاتر اسناد رسمی بود که امتیاز آن بالغ بر چند میلیارد تومان به متقاضیان واگذار می‌شد اما حالا با تصویب طرح تاریخی "تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار" شاهد اتفاقات ضد رانت بزرگی خواهیم بود.
بیانیه تقدیر و تشکر:و قدردانی از حضور حماسی مردم در انتخابات / محمد قدرتی

بیانیه تقدیر و تشکر:و قدردانی از حضور حماسی مردم در انتخابات / محمد قدرتی

با نهایت احترام و رعایت ادب و در کمال تواضع و ارادت، خداوند متعال را سپاسگزارم که بار دیگر مردم متدین و سرافراز ایران اسلامی شکوه و اقتدار خود را در لبیک به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی و به پاس خون پاک شهدا و سردار شهید سلیمانی عزیز، در عرصه انتخابات‌های حاضر به نمایش گزاردند.
حسابهای محمد قدرتی در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام

حسابهای محمد قدرتی در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام

حسابهای محمد قدرتی در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام را دنبال کنید.
برخی از سوابق و فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، علمی و پژوهشی

برخی از سوابق و فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، علمی و پژوهشی " محمد قدرتی "

می توانید برخی از سوابق و فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، علمی و پژوهشی " محمد قدرتی " را در ذیل مشاهده کنید.
بیانیه تبریک مدیرمسئول سایت به مناسبت حلول سال 1400 - محمد قدرتی

بیانیه تبریک مدیرمسئول سایت به مناسبت حلول سال 1400 - محمد قدرتی

بیانیه تبریک محمد قدرتی مدیرمسئول سایت حقوقی قانون ایران به مناسبت ورود به سال 1400 خورشیدی
مطالب پربازدید
تبلیغات
سوالات حقوقی خود را از ما بپرسید...
در تلگرام ما را دنبال کنید...
اینستاگرام ما